Felaket Kurtarma (Disaster Recovery) Hizmeti Nedir?

Felaket kurtarma, iş süreçlerinde bilişim teknolojileri altyapısını kullanan tüm işletmeler için oldukça önemli bir kavramdır. Sahip olduğu bilişim teknolojileri altyapısı ile tüm işletme süreçlerini başarılı bir şekilde yöneten işletmeler için 1 saat bile sistemlerin kapalı kalması paha biçilemez maddi ve manevi zararlara neden olabilir. Bu nedenle, olası bir sistem kesintisinde en kısa sürede hizmet vermeye devam ederek, işletme süreçlerinin sürekliliğini sağlamak ve marka itibarını koruma altına almak için felaket kurtarma hizmeti, tüm işletmelerin sahip olması gereken bir hizmettir.

Codit sunmuş olduğu felaket kurtarma hizmeti ile işletmelerin iş sürekliliğini sağlama ve yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı hazırlıklı olma konusunda işletmelere destek vererek, tüm süreçlerin kesintisiz ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Felaket Kurtarma Hizmeti Çeşitleri

Bulut Tabanlı Felaket Kurtarma

Network Felaket Kurtarma

Veri Merkezi Felaket Kurtarma

Sanallaştırılmış Felaket Kurtarma

Desteğe mi ihtiyacınız var?
Desteğe mi ihtiyacınız var?

Eğer dilerseniz, ihtiyaçlarınızı belirlemek ve bu ihtiyaçlarınız doğrultusunda sizlere fiyat teklifi sunmamız için telefonla sizlere ulaşarak bilgi verebiliriz.

Yedekleme Hizmetinin Eşsiz Özellikleri

Üstün Kriz Yönetimi

Codit'in işletmenizin ihtiyaçlarına özel hazırlayarak, uygulamaya koyduğu felaket kurtarma planları ile yaşanabilecek sistem kesintileri durumunda yapılacaklar listesi çok önceden adım adım belirlenerek, Codit uzmanları tarafından test edilmiştir. Bu sayede işletmenizin sürekliliği, sistemlerinizin kesintisiz hizmet vermesi ve verilerinizin güvenliği sağlanır.

Minimum Sistem Kesintisi

Codit'in sunmuş olduğu felaket kurtarma hizmeti ile mevcut sisteminiz baştan aşağı incelenerek, sisteminizle %100 uyumlulukta kurtarma planları hazırlanır. Mevcut sisteminizin problem yaşaması durumunda, felaket kurtarma prosedürü devreye girer ve mümkün olan en kısa sürede sisteminiz çalışır hale getirilir.

Farklı Replikasyon Noktaları

Codit felaket kurtarma hizmeti ile bilişim teknolojileri sisteminiz düzenli olarak işletim sistemi dahil olacak şekilde yedeklenerek, farklı lokasyonlarda bulunan dünya standartlarındaki TIER III sertifikasyona sahip veri merkezlerinde güvenle saklanır.

Veri Güvenliği

Felaket kurtarma hizmetine sahip işletmenizin bilişim teknolojileri altyapısı düzenli aralıklarla otomatik olarak yedeklenerek, bu yedek dosyaları farklı lokasyonlarda bulunan TIER III veri merkezlerinde barındırılır. Bu sayede sahip olduğunuz veriler için yüksek veri güvenliği sağlanarak, işletmenizin geleceği koruma altına alınır.

Maliyet Tasarrufu

Codit'in sunmuş olduğu felaket kurtarma hizmeti ile kullanıcılar sadece ihtiyaç duydukları kaynaklar için ödeme yaparak, büyük bir maliyet tasarrufu sağlarlar. Ayrıca esnek bir yapıya sahip olan felaket kurtarma hizmeti ile müşterilerimiz ihtiyaçları dahilinde sahip oldukları sistem kaynaklarını çok kolay bir şekilde yükselterek, kullanıma devam edebilirler.

Codit'in Felaket Kurtarma İş Ortakları

  • AcronisAcronis
  • MicrosoftMicrosoft
  • VMwareVMware
  • AWSAWS
  • CarboniteCarbonite
  • IBMIBM

Sıkça Sorulan Sorular

İngilizce ‘Disaster Recovery’ olan felaket kurtarma hizmeti, bilişim teknolojisini iş süreçlerine dahil eden işletmeler için oldukça önemli bir hizmettir. Olası bir problemde işletmenin sistemlerinin yeniden aktif edilerek, hizmet vermeye devam etmesini sağlayan adımlara felaket kurtarma denir. Bu hizmetin amacı, yaşanan problemin büyüklüğü ne olursa olsun, sistemlerin mümkün olan en kısa sürede yeniden aktif edilmesini sağlamaktır.
Günümüzde bilişim teknolojilerini iş süreçlerinde kullanan firmalar için 10 dakikalık bir kesinti bile çok büyük maddi ve itibar kaybına neden olabilir. Bu nedenle şirketler felaket kurtarma senaryolarını belirlemeli ve belirlenen senaryolar dahilinde yaşanan problemleri en kısa sürede çözüme kavuşturmalıdırlar. Felaket kurtarma senaryoları, yaşanabilecek olumsuz durumlarda sistemlerin en kısa sürede yeniden hizmet verebilir duruma getirilmesini sağlar.
Elbette, kurumunuza özel tamamen izole ve kullanıcıları sizin yetkilendirebileceğiniz, yedek senaryoları oluşturabileceğiniz, disk alanını belirleyebileceğiniz şekilde tamamen kurumunuza öze bir bulut depolama ortamı oluşturabiliriz.
Codit’in sunmuş olduğu felaket kurtarma hizmeti kapsamında vermiş olduğu hizmetleri aşağıda bulabilirsiniz.
1- Bulut Tabanlı Felaket Kurtarma
2- Network Felaket Kurtarma
3- Veri Merkezi Felaket Kurtarma
4- Sanallaştırılmış Felaket Kurtarma
Felaket kurtarma planının hazırlanabilmesi için öncelikle işletme yapısı, altyapı bilgisi ve işletme ihtiyaçları belirlenmelidir. Bu bilgiler göz önünde bulundurularak işletmenin mevcut yapısına ve ihtiyaçlarına özel felaket kurtarma planları hazırlanmaktadır. Tüm felaket kurtarma planlarının genel amacı işletmenin iş sürekliliğini en kısa sürede devam ettirmesini sağlamaktır.
Yedeklenen verileriniz Codit’in TİER III standartlarına sahip yeni nesil veri merkezlerinde güçlü şifreleme ve yüksek bağlantı hızına sahip altyapılarda saklanmaktadır. Olası kriz anlarında çok hızlı bir şekilde ilgili yedeklere ulaşılır ve felaket kurtarma senaryoları devreye sokulur.
Codit, işletmeniz için hayati öneme sahip felaket kurtarma senaryolarını 5 adımda hazırlamaktadır.

1- Tehditler Belirlenir
2- Varlıklar Listelenir
3- RTO ve RPO Belirlenir
4- Kurtarma Noktarları Belirlenir
5- Yedekleme ve Geri Yükleme Testleri Yapılır
Codit’in felaket kurtarma hizmeti kapsamında sahip olduğu iş ortaklarını aşağıda bulabilirsiniz.
1- Acronis
2- Microsoft
3- VMware
4- AWS
5- Carbonite
6- IBM
Aşağıda Codit’in sahip olduğu ISO belgelerinden birkaçını bulabilirsiniz.

1- ISO 9001
2- ISO 27001
3- ISO 45001
4- Hizmet Yeterlilik Belgesi
5- ISO 20000
Felaket kurtarma senaryoları, hizmetinizi kesintisiz çalışması için oluşturulmuş senaryolar değildir. Sistemlerinizde yaşanabilecek bir problem durumunda, mevcut altyapının mümkün olan en kısa sürede yeniden hizmet verebilir hale getirilmesini amaçlayan işlemler serisidir.
Felaket kurtarma hizmetinin birçok faydası mevcuttur. Hizmetin en önemli faydalarını aşağıda bulabilirsiniz.
1- Üstün Kriz Yönetimi
2- Minimum Sistem Kesintisi
3- Farklı Replikasyon Noktaları
4- Veri Güvenliği
5- Maliyet Tasarrufu

Sizler İçin Buradayız!

Desteğe ihtiyacınız olduğu her anda bize ulaşın

Codit Cloud Banner Animation Codit Cloud Banner Animation Codit Cloud Banner Animation Codit Cloud Banner Animation