Whois Sorgulama Nedir?

Whois Sorgulama Nedir?

Tescil edilen alan adlarının sahiplik, domain yaşı, domain başlangıç ve bitiş tarihi başta olmak üzere birçok domain bilgisinin whois sunucuları üzerinden sorgulanarak getirilmesi işlemine denir. Whois sorgulama işlemi ile alan adına ve sahibine dair birçok bilgiyi bir arada ve ücretsiz bir şekilde bulabilirsiniz. Ücretsiz whois sorgulama aracı ile aynı zamanda bir alan adının müsaitlik durumunu da öğrenebilirsiniz.

Whois Sorgulama İşlemi Nasıl Çalışır?

1
Alan Adı İçin Whois Sorgusu Yapılır Whois sorgusu yapılan alan adı için sistem whois sunucularına giderek, mevcut bilgileri okumaya çalışır.
2
Bilgilerin Getirilmesi Sorgusu yapılan alan adının sahiplik bilgileri, kayıt otoritesi, domain kayıt ve süre bitiş tarihleri, domain yaşı gibi bilgiler kullanıcılara sunulur.
arrow-img
3
Eğer Whois Bilgisi Bulunamaz ise Whois sorgulama yaptınız ve hiçbir bilgi geri dönüşü olmadı ise bu alan adı ya müsaittir ya da yeni tescil edilmiştir. Whois sunucularına bilgilerin yansıması 2-24 saat sürmektedir.
Desteğe mi ihtiyacınız var?
Desteğe mi ihtiyacınız var?

Eğer dilerseniz, ihtiyaçlarınızı belirlemek ve bu ihtiyaçlarınız doğrultusunda sizlere fiyat teklifi sunmamız için telefonla sizlere ulaşarak bilgi verebiliriz.

Whois Gizlemenin Faydaları

Whois

Kişisel Bilgileriniz Korunur

Whois gizleme işlemi ile isim, soyisim, telefon, e-posta ve ev adresiniz gibi çok önemli kişisel bilgileriniz gizlenerek, veri güvenliğiniz sağlanır.

İzinsiz Kullanımlar Önlenir

Kimlik bilgilerinize sahip olan kişiler sizin adınıza, izniniz olmadan birçok işlem yapabilir. Whois gizlemeyle bu tür tehditleri ortadan kaldırabilirsiniz.

İzinsiz Bildirimler Engellenir

Kişisel bilgilerinizin herkese açık olması nedeniyle izinsiz bildirimlere maruz kalabilirsiniz. Whois gizleme ile tüm verilerinizi koruyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Whois sorgulama işlemi tescil edilmiş alan adı için kullanılan kişisel bilgilerin sorgulanabileceği bir sorgulama türüdür. Alan adı kayıt edildiğinde sağlanan tescil bilgileri whois sunucularında tutulmaktadır. Eğer bir whois gizleme özelliği yok ise tescil edilmiş alan adının sahiplik bilgileri whois sorgulama ile görülebilmektedir.
Whois gizleme, domain tescilinde kullanılan kişisel bilgilerin, gizlenerek koruma altına alındığı sistemdir. Whois gizleme ile domain sahibinin kişisel verileri korunur ve ad, soyad, mail, telefon ve adres bilgileri kötü niyetli şahısların eline geçmesi önlenir.
Whois gizleme tüm uzantılarda bulunmamaktadır. Örneğin, .GOV.TR gibi uzantılar için whois gizleme sağlanamamaktadır.
Whois gizleme ile koruma altına alabileceğiniz kişisel verileri aşağıda bulabilirsiniz.

1- Ad - Soyad
2- Telefon Numarası
3- E-posta Adresi
4- Adres
Firmamızda whois gizleme tamamen ücretsizdir. Ancak bu güvenlik hizmetini ticarete dökerek, whois gizleme özelliğinden ücret tahsis eden birçok firma bulunmaktadır.
Whois gizleme özelliği için alan adı yönetim ekranınıza geçiş yapınız, açılan sayfadaki menüde Whois gizleme alanına tıklayınız.
Whois gizleme özelliği ile alan adı kayıt esnasında sağlamış olduğunuz ad, soyad, telefon, e-posta ve adres bilgileri gizlenir ve kötü niyetli kişilerin eline geçmesi engellenir. Bu sayede verilerinizin güvenliği sağlanmış olur. Hiçbir spam arama, SMS ve e-postaya maruz kalmamış olursunuz.
Codit ile ücretsiz whois gizlemeyi aktif edebilir ve dilediğiniz zaman whois bilgilerinizi değiştirebilirsiniz.
Whois sorgusu yapıldığında alan adı kayıt bilgilerini tutan sunuculara bir istek gönderilir. Bu istek sonucunda eğer whois gizleme özelliği aktif değil ise kişinin tüm bilgileri açık bir şekilde yayınlanır. Eğer whois gizleme özelliği aktif ise sadece kaydedici firmanın bilgileri gösterilmektedir.

        
    
satın al

Sizler İçin Buradayız!

Desteğe ihtiyacınız olduğu her anda bize ulaşın

Codit Cloud Banner Animation Codit Cloud Banner Animation Codit Cloud Banner Animation Codit Cloud Banner Animation